• 1402/06/22 - 07:20
  • - تعداد بازدید: 73
  • - تعداد بازدیدکننده: 66
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
  • https://fda.hums.ac.ir/Z4X7

نحوه ارائه واکسن گارداسیل

نحوه ارائه واکسن گارداسیل

سرپرست معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان :

 

       ✅ از ابتدای شهریور ماه جاری، جهت جلوگیری از هرگونه سوء‌استفاده در عرضه و پخش *واکسن گارداسیل (GARDASIL)* در استان هرمزگان و مبارزه با گران‌فروشی و انحصار در توزیع و پخش این محصول و برقراری عدالت، نوع *چهارظرفیتی* این واکسن از طریق *حواله‌ معاونت غذا و داروی هرمزگان* و فقط با *ارائه نسخه* از طرف *متخصص بیماریهای عفونی و متخصص زنان* ، با نرخ ثابت *۱،۸۵۰،۰۰۰ تومان* در داروخانه‌های مشخص شده به فروش می‌رسد و در *هربار مراجعه فقط یک دوز واکسن به هر مصرف‌کننده* عرضه می‌گردد.

        متقاضیان در شهر *بندرعباس* با مراجعه *حضوری* به *واحد امور دارویی معاونت غذا و دارو* و ارائه نسخه، پس از دریافت حواله، به داروخانه‌های مشخص شده جهت خرید و دریافت واکسن ارجاع داده می‌شوند و در *سایر شهرستان‌های استان* نیز از طریق مراجعه به *مرکز بهداشت شهرستان* و مکاتبه با معاونت غذا و دارو، روند دریافت واکسن در همان شهرستان انجام خواهد شد.

       لازم به ذکر است که *عرضه و تزریق غیرقانونی* واکسن در *کلینیک‌های زیبایی، آرایشگاه‌ها* و سایر مکان‌های نامرتبط، با قیمت‌های نامتعارف *بین ۵ میلیون تا ۱۲ میلیون تومان (برای واکسن چهارظرفیتی)* از یک سو و توزیع و عرضه‌ ناهمگون و نامشخص آن در داروخانه‌ها از سوی دیگر، منجر به سرگردانی، بلاتکلیفی، نارضایتی و زیان مالی متقاضیان در دستیابی به این محصول شده بود که انتظار می‌رود به موازات ارائه این برنامه توزیع و عرضه مشخص و شفاف از طرف معاونت غذا و دارو، با مداخله به موقع نهادهای ذیربط من جمله معاونت محترم درمان، سازمان محترم نظام پزشکی، اداره محترم تعزیرات حکومتی و... جلوی عرضه غیرقانونی و کاملا نامطمئن واکسن به شکل موجود در کلینیک‌های زیبایی، آرایشگاه‌ها و... گرفته شود (با توجه به اینکه *نگهداری مناسب* محصول، *نیازمند رعایت دقیق و مطمئن زنجیره سرما* می‌باشد و عدم رعایت این زنجیره، منجر به بی‌اثر شدن و خرابی واکسن خواهد گردید).

       نوع *ایرانی (دوظرفیتی)* واکسن با نام تجاری *پاپیلوگارد (Papilloguard)* با قیمت حدود *۹۵۰ هزار تومان* عرضه می‌شود و در زمینه توزیع آن کمبود چندانی دیده نمی‌شود.

       *واکسن گارداسیل* اولین واکسن مورد تائید سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) به حساب می‌آید که به منظور *پیشگیری از بروز سرطان دهانه رحم* نیز اثربخشی دارد. تزریق این واکسن برای افراد با آلرژی به مخمر، زنان باردار، کودکان زیر ۹ سال و افراد با ضعف سیستم ایمنی ممنوع است. بهترین زمان تزریق واکسن برای *زنان در سن ۹ تا ۲۶ سالگی* و برای *مردان ۹ تا ۲۱ سالگی* بیان شده است. واکسن در *سه دوز نیم میلی‌لیتری* در طی *۶ ماه* بصورت عضلانی تزریق می‌شود. تزریق *دوز دوم ۲ ماه پس از تزریق اول* و *دوز سوم ۴ ماه پس از تزریق دوم* (۶ ماه پس از تزریق اول) صورت می‌گیرد. در حال حاضر گارداسیل در سه نوع ۲ظرفیتی، ۴ظرفیتی و ۹ظرفیتی در دسترس قرار دارد.*گارداسیل چهارظرفیتی (GARDASIL 4) تیپهای ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ ویروس HPV را پوشش می‌دهد*.

       *ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV*، از طریق تماس مستقیم بین پوست افراد در زمان آمیزش جنسی انتقال می‌یابد. تاکنون بیش از ۱۰۰ گونه مختلف برای HPV معرفی شده است. معمولا آلودگی‌ در مردان و زنان، علائمی از قبیل سوزش، درد و یا خارش ایجاد نمی‌کند و به همین دلیلی اکثر افراد نسبت به آلودگی خود بی‌اطلاع هستند. با این حال برخی از گونه‌ها *(شایعترین: ۶ و ۱۱)* می‌توانند منجر به ایجاد *زگیل تناسلی* شوند. گونه‌های پرخطر این ویروس *(۱۶ و ۱۸)* عامل ایجادکننده *سرطان دهانه رحم*، مقعد و سرطان‌های سر و گردن (خصوصا دهان و حلق) می‌باشند.

⚠️ ‼️ *سرطان دهانه رحم سومین سرطان شایع در زنان* به حساب می‌آید و *ویروس پاپیلومای انسانی عامل اصلی* این سرطان است.*حدود ٪۷۰* از موارد سرطان دهانه رحم در اثر گونه‌های ۱۶ و ۱۸ ایجاد می‌شوند.

       *واکسن پاپیلوگارد* یک واکسن نوترکیب حاوی ذرات شبه ویروسی است که به منظور پیشگیری از سرطان‌های ناشی از ابتلا به گونه‌های ۱۶ و ۱۸ ویروس HPV کاربرد دارد.

      در صورت ابتلا به زگیل تناسلی، درمان انتخابی کرایوتراپی یا فریز زگیل و سپس تقویت سیستم ایمنی برای جلوگیری از عود مجدد است. به منظور پیشگیری از این وضعیت، *واکسن‌های HPV* تولید شده‌اند که جهت اثرگذاری بیشتر، باید پیش از اولین رابطه جنسی مورد استفاده قرار بگیرند. طبق تخقیقات، به منظور اثرگذاری بهتر و ایجاد پاسخ ایمنی قویتر، بهتر است تزریق در سنین بین *۹ تا ۱۳ سالگی (بهترین حالت)* انجام شود.

*دکتر حامد فلاح*
*سرپرست حوزه معاونت غذا و داروی استان هرمزگان*

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار مهم
  • کد خبر : 5134
کلمات کلیدی
نیلوفر مشت زن
خبرنگار

نیلوفر مشت زن

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید